Především schválení nejdůležitějšího dokumentu – rozpočtu na rok 2020. Jaký je rozpočet? Rozhodně ne spořivý. Provozní náklady obce už dosahují 30 miliónů korun. Investice jsou naplánovány na 19 milionů. I předsedu finančního výboru zaujalo neskutečných 14 miliónů určených na opravu garáže za obchodem. Pořád stejný systém: projekt – architekt Mrva, opět bez výběrového řízení, opět předražený projekt, aby provize, která dosahuje obvyklých 11% byla co nejvyšší.  Ukazuje se, že jeho projekty jsou i provozně nevyhovující. Podepsal se i na ztrátách Rekovic. Zde se ukazuje, že chybí skladovací prostory, nelze oddělit běžný provoz restaurace od akcí atd.  Zabedněnou školu nebudeme vzpomínat, kde neměl o hygienických normách osvětlení ani páru.

A plány na bezpečné zpřístupnění centra obce pomocí chodníků a cyklostezek z Bystrého a z pod Javorníku a Radhoště nejsou ani na papíře. Na náš návrh jsou vyčleněny prostředky alespoň na projektovou přípravu.

Starosta, spolu s paní místostarostkou, navrhli zvýšení poplatků za svoz a likvidaci komunálního odpadu z 410.- na 500.- Kč. Prý je potřeba občany zvykat na vyšší poplatky za odpady. Sice je hospodaření mírně ztrátové, ale když se na Rekovicích ročně prohospodaří minimálně půl miliónů, proč bychom nemohli každému občanovi přispět stokorunou na svoz odpadů. Navýšení poplatků za odvoz odpadů se podařilo zabránit především hlasy zastupitelů zvolených za Naše Trojanovice.

Podstatnou část zasedání zastupitelstva jsme se věnovali lokalitě Pusteven. Ty se postupně za přispění vedení obce a N.B. stávají krmelcem pro vybrané podnikatele. Skokovému navýšení poplatků za pronájem veřejného prostranství pro drobné prodejce se nám ještě podařilo zabránit. Stejně jako příspěvku 50 000.- na akci Ledové sochy organizovanou společností Pustevny s.r.o., z které nemají místní lidé žádný užitek a někteří občané se nedostanou auty domů nebo např. autobusem do práce. Bohužel se schválilo „Memorandum o spolupráci mezi obcí Trojanovice, Moravskoslezským krajem, Zlínským krajem a obcí Prostřední Bečva“, kdy účelem spolupráce je rozvoj lokality Pustevny – Radhošť, kde se bude vycházet opět ze studie pana Mrvy. Tak se můžeme těšit např.na úpravu okolí Radegastu nebo kaple na Radhošti podle jeho návrhu.

Samostatnou kapitolou je spoluúčast ve společnosti Pustevny s.r.o. Desetiprocentní podíl, který nás stál 4,6 miliónů korun, přináší každoroční ztrátu, majoritní akcionář nedodržuje zákonné povinnosti o zveřejňování informací, nesvolává valné hromady. Dokonce za 26 miliónů vybudovanou horní stanici lanovky využívá pouze pro své potřeby. Každý občan Trojanovic tak přispěl na jeho hospodaření tisícikorunou.

Hospodaření Rekovic nemá cenu ani komentovat, opět je v za rok 2019 hluboké ztrátě. Bohužel kolem účetnictví už je velký zmatek. DPH, které mají Rekovice odvádět státu, se platilo z obecního rozpočtu a tak se v tichosti dotovala provozní ztráta, která už je přes dva milióny korun, vedle nezaplacení ani koruny za odpisy (opotřebování stavby a zařízení). Zprvu bylo obcí zaplacené  DPH vedením připočítáváno dokonce ke ztrátě Rekovic.

Navrhovanému auditu hospodaření se vedení obce za podpory spolustraníků stále úspěšně brání.

Tolik trošku opožděně k prosincovému zasedání zastupitelstva.

Stejně tak trošku se zpožděním přejeme všem našim příznivcům i všem ostatním čtenářům úspěšný rok 2020. Všem obyvatelům centra Lomné přejeme pevné nervy po dobu konání Ledových soch.

Ing.Jiří Horák a Tomáš Střalka